Hakkımızda

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ayşe Güney Yağhanesi


Merula

Gazi Üniversitesi – Endüstri Mühendisliği bölümünde okudum. Doğal olarak meslek hayatım sanayinin içinde geçti. Eşim ile evlenerek ,  1991 senesinde Gemlik’e yerleştik. Her ikimiz de Borusan grubunda mühendis olarak çalışmaya başladık.  Geçiminin neredeyse tamamını zeytincilikten elde eden, zeytini, zeytinciliği atadan dededen bilen insanları bulduk karşımızda. Hayatlarının bir parçasıydı zeytin. 100 ağaç, 200 ağaç bir zeytinliği mutlaka vardı herkesin. 1998 yılında Umurbey’e taşındık. Bu hikayede bizim için başlamış oldu.  Kendi zeytinliğimizi aldık, amatör olarak zeytinimizi ürettik, zeytinyağımızı sıktırdık, ürünlerimizi dostlarımızla paylaştık.  2010 yılında emekli olduktan sonra,  bu kaliteli ürünleri, arayanlarla buluşturmayı hep istedim. Yurt dışı gezilerinde bu tür ürün satan işletmeleri hep kıskandım.

Untitled-2

2015 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile tanıştım. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde kurulan TKDK, Kırsal Kalkınma Programını (IPARD) yürütüyor. Program kapsamında kırsal alanlardaki kabul edilen projelere belli oranlarda hibe desteği veriliyor. TKDK’nın istediği formatta iş planı ve projemizi hazırlayarak hayalimizi gerçekleştirmek üzere yola çıktık.

Tesisimizi, Muratoba sınırları içinde, Umurbey, Katırlı, Adliye, Hamidiye, Engürü, Seçköy, Kurtul, Avdancık, Yeniköy gibi zeytin üreticisi köylerin ortasında konuşlandırdık. 60 ton/gün zeytin sıkımı kapasiteli Olivemax-52 serisi  HAUS marka kontinü sistem zeytinyağı üretim hattı, Kahyaoğlu Marka stoklama ve şişeleme hattı kurduk. TKDK ve Yatırım sırasında verdikleri destekler için Gemlik Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

İlk zeytinyağımızı 15 Kasım 2015 günü ürettik. Birinci senemizde sadece çiftçimize sıkım hizmeti verdik. Tesisimiz AB standartlarına uygunluk belgesine sahiptir. Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve prina yağı tebliğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, depolama, faaliyetleri yapacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm Çevre ve iş Güvenliği mevzuatlarına uyumlu olarak çalışmaktadır.

Kaliteli zeytinyağı için öncelikle zeytinin kaliteli olması bunun için ağacın bakımlı olması gerekir. Biz bakımını kendimizin yaptığı zeytinliklerinden toplanan zeytinleri soğuk sıkım yöntemi ile maksimum 28 derecede yağa dönüştürüyoruz.  Zeytinlerimiz, tam anlamıyla soğuk sıkıma girer ki bu sayede içindeki yararlı antioksidanların ve vitaminlerin uçması önlenmiş olur. Üretim ve stoklama, oksidasyonu en düşük düzeyde tutacak şekilde gerçekleştirilir. Erken Hasat zeytinyağımız, özel zeytine özel sıkım üretimi olacaktır.

Zeytin, dalından düştüğü andan itibaren fermente olmaya başlar, hatta daha ağaçta bozulmaya başlar. Kaliteli bir zeytinyağı için zeytinler elle hasat edilir. Zeytinlerin, hasattan sonra mümkün olan en kısa süre içinde işlenmesi gerekir. Nitelikli zeytinyağının içinde aroma ve aromayı veren fenoller olmalıdır. E vitaminleri içinde kalsın ki zeytinyağı sağlığa yararlı olan özelliğini korumaya devam etsin. Biz bunu sağlayabilmek için zeytin yarı yeşil, yarı alaca iken hasat ediyor ve en geç 24 saat içinde soğuk sıkım yöntemi ile sıkıyoruz. Bu sayede sofralık kalitede Gemlik zeytinin lezzetini, üstün kalite bir zeytinyağında olması gereken fenoller, vitamin ve aroması ile masanıza getiriyoruz.

Butik üretim yapan işletme olmak istiyoruz. Fabrikaya girdiğinizde aldığınız koku önemlidir. Kaliteyi hissedersiniz. Tüketicimizin alıştığı kalitede sürekliliği sağlamak için üretimimizin her aşamasını kontrol ediyoruz. Butik bir işletme olarak da uluslararası bir ödül alarak zeytinyağımızı taçlandırmak arzusundayız. Maliyet adına kaliteden ödün vermeceğiz.

Yağhaneye kendi adımı verdim. Bu ürünümüze ve hizmetimize güvenimizin bir sonucudur. İşletme logomuzu ailece tasarladık. Son halini oğullarımız Bahadır ve Ertuğrul verdiler. Logomuz Kara Bakal kuşudur. Markamız ise Merula olacaktır.

Bu heyecanıma ortak olan herkese teşekkürlerimle…..

AYŞE GÜNEY

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.